Menu

Kort tenisowy

Jak wygląda kort tenisowy?

Korty tenisowe zazwyczaj są równej wielkości, a więc na tym samym obiekcie można toczyć pojedynki singlowe jak i deblowe. W przypadku obu tych formatów różnica jest jedynie w liniach wyznaczających szerokość kortu.

Standardowa szerokość kortu wynosi 10,97 m. Jego długość to 23,77 m. Właśnie według tych wymiarów gra się w grze podwójnej, w przypadku gry singlowej długość kortu jest niezmienna, ale jego szerokość wynosi 8,23 metra. Te wymiary wyznaczone są od linii końcowej do linii końcowej (w przypadku długości kortu) oraz liniami bocznymi. Skrajna to szerokość deblowa, wewnętrzne wyznaczają szerokość pola w grze pojedynczej.

Jak wyglada kort tenisowy?

Na korcie tenisowym są również dodatkowe linie. Tworzą one tzw. karo serwisowe po każdej stronie siatki. Wymiary jednego pola serwisowego wynoszą 4,115 m szerokości oraz 6,40 m długości. Pole oznaczone są linią równoległą do bocznej, która dzieli kort na pół oraz równoległą do siatki. Ponadto znak środka kortu znajduje się również na linii końcowej i jest on przedłużeniem linii dzielącej pola serwisowe.

Określone są również minimalne wymiary wybiegów bocznych i końcowych. W przypadku wybiegu bocznego jest to 3,05 m od linii bocznej oraz 5,50 m od linii końcowej dla wybiegu końcowego.

Istotne są również wymiary dotyczące siatki. Odległość słupków od kortu powinna wynosić 0,914 m, ich wysokość to 1,07 m. Wysokość siatki na środku 0,914 m. Na siatce stosowane są również specjalne podpory do gry pojedynczej, które utrzymują siatkę na wysokości 1,07 m.

Rodzaje nawierzchni

Występują cztery podstawowe rodzaje nawierzchni na kortach tenisowych. Każda z nich ma nieco inny wpływ na odbicie oraz szybkość piłki.

  • Korty twarde – wykonane na akrylowym (najpopularniejsze w cyklu turniejowym), betonowym lub asfaltowym podłożu. Są to korty dość szybkie i oddające odbicie piłki na średnią wysokość.

  • Korty trawiaste – jak sama nazwa wskazuje, tu nawierzchnią jest równo przycięta trawa. Z racji specyfiki nawierzchni sezon na kortach trawiastych jest dość krótki i są one mniej popularne (nie licząc Wimbledonu i towarzyszących mu turniejów w podobnym czasie). Piłka na trawie nisko się odbija i jest szybka.

  • Korty ziemne – tzw. mączka najczęściej występująca w pomarańczowo-czerwonym kolorze, choć zdarza się również w zielonym. Piłka na takich kortach odbija się wyżej ale za to nabiera mniejszych prędkości.

  • Korty dywanowe – ten rodzaj kortów może być układany z gotowych elementów, które rozwija się z rolki. Nawierzchnia wykonywana jest z materiałów polimerowych lub tekstylnych. Korty te są dość szybkie a wysokość odbicia zależy od konkretnego materiału, który służył do ułożenia kortu.