Menu

Czym jest cardio tenis?

Cardio tenis

Ćwiczenia w formie cardio tenis łączą ze sobą cały szereg aktywności. To z jednej strony nauka tenisa ziemnego, ale też tzw. trening cardio, który spotkać możecie na każdej siłowni. Cardio tenis zazwyczaj odbywa się przy muzyce, która dodatkowo „nadaje tempo” treningom.

W przypadku treningu cardio tenis ćwiczy się w grupach – najczęściej kilkuosobowych.

Cardio tenis

Jak wygląda trening cardio tenis?

Trening dzieli się na kilka etapów:

  • 1. Rozgrzewka – jak przed każdą jednostką treningową, tak i w tym przypadku, przed właściwymi ćwiczeniami musimy się rozgrzać. Ta część trwa zazwyczaj kilka minut, do kwadransa. Dbamy wówczas o rozciąganie mięśni i przygotowujemy się do właściwego wysiłku fizycznego.

  • 2. Trening właściwy – jest to trening łączony. Z jednej strony ćwiczymy odbicia tenisowe, które przeplatane są innymi formami wysiłku. To przede wszystkim bieganie, ale także skoki, skakanka czy inne aktywności mające na celu podnieść poziom wysiłku. Formę ćwiczenia zmienia się co kilka minut. Pełny trening w tej partii trwa od pół godziny do ponad godziny.

  • 3. Odpoczynek/wyciszanie – po intensywnym wysiłku przechodzimy do fazy rozluźniania organizmu, przywracania równego tętna i rozciągania po treningu.

Jakie korzyści płyną z cardio tenisa?

Sam trening cardio wpływa na budowanie wytrzymałości i wydolności organizmu. Poza poprawą kondycji ma on również dobry wpływ na sylwetkę – wydajnie bowiem spalamy nadmiar tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo doskonalimy oczywiście umiejętności tenisowe, które ćwiczymy na różnych poziomach zmęczenia. To będzie miało również wpływ na aktywność podczas pełnej rozgrywki w tenisa. Ćwiczenia wykonywane na małym zmęczeniu mogą wychodzić nam dobrze, a w tym przypadku sprawdzimy czy potrafimy technikę wykorzystać również w tej fazie gry, gdy jesteśmy już fizycznie słabsi.

Na koniec wreszcie cardio tenis pozwala przełamać monotonię zwykłego treningu. Zmiany ćwiczeń, żywiołowa muzyka i stała praca „na pełnym obrotach”. Dzięki temu cardio tenis ma coraz większe rzesze zwolenników.