Menu

Gdzie i jak trenować tenis ziemny?

Trening tenisowy – gdzie i jak zacząć?

Jeśli zaczynamy kompletnie od zera, to na samym początku warto trochę o tenisie poczytać. Warto obejrzeć kilka meczów tenisowych, poznać zasady sportu. Tenis – choć nie jest sportem przesadnie skomplikowanym – ma kilka zasad, które nie są na pierwszy rzut oka oczywiste.

Kwestia liczenia punktów, zasady serwowania czy ogólne zachowanie na korcie. To rzeczy, które kompletnym laikom mogą wymagać wytłumaczenia. Jeśli jednak pojmiemy podstawy, to warto wybrać się na kort tenisowy.

Jak zacząć trenować tenis ziemny?

Kluby i szkółki tenisowe

Jeśli zależy nam na tym, by w tenisa nauczyć się grać na w miarę przyzwoitym poziomie, to warto skorzystać z pomocy trenerów i instruktorów. Tenis jest sportem, który wymaga określonej techniki gry. Warto wiedzieć jak układać ciało, jak wykonywać ruch rakietą czy jak poruszać się po korcie. Samodzielnie trudno będzie przyswoić takie elementy bowiem tu o sukcesie mogą decydować detale.

Znalezienie trenera nie powinno być trudnym zadaniem. Instruktorów tenisa w Polsce jest stosunkowo wielu, dostęp do kortów także nie powinien być problemem. Warto zorientować się gdzie w najbliższej okolicy znajdziemy przyzwoity obiekt i tam poszukać informacji na temat trenerów. Zazwyczaj kluby tenisowe oferują naukę gry i dysponują odpowiednią kadrą szkoleniową.

W przypadku treningów indywidualnych musimy przygotować się na nieco większe koszty, ale zawsze warto zapytać o zajęcia grupowe. W tym przypadku oszczędzimy część pieniędzy i przy okazji poznamy innych graczy, którzy mogą zostać naszymi sparingpartnerami.

Korty tenisowe

Jeśli uda nam się zdobyć pewne podstawy, to możemy zacząć grać dla przyjemności – niekoniecznie z udziałem trenera. Czy jednak dostęp do kortów tenisowych jest powszechny? Jak najbardziej tak. Kortów tenisowych jest coraz więcej i to nie tylko przy klubach tenisowych. Swoje obiekty często mają ogólnosportowe centra rekreacji czy osoby prywatne, które wynajmują korty miłośnikom tenisa.

Coraz częściej w tenisa możemy zagrać również na publicznych boiskach wielofunkcyjnych. Obiekty, które zaczęły pojawiać się na fali piłkarskich „Orlików”, to często połączenie boiska piłkarskiego i terenu do gry w koszykówkę, ale też siatkówkę i tenisa. Wynajęcie takiego publicznego miejsca jest zazwyczaj darmowe – ale musimy liczyć się z większą liczbą chętnych do gry. Utrudniony może być zatem wybór konkretnych godzin.

Trening indywidualny

Czy grę w tenisa można doskonalić samemu? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim możemy trenować serwis, który jest jednym z kluczowych elementów gry. Do tego nie będzie potrzebny nam przeciwnik. Możemy znaleźć się na korcie sami, zabrać kosz piłek i ćwiczyć uderzenia.

Przyjmowanie serwisu można ćwiczyć z pomocą automatycznych wyrzutni do piłek, które często są na wyposażeniu dobrze przygotowanych obiektów tenisowych. W tym przypadku także trening możemy prowadzić samodzielnie.

Kolejną – i najprostszą formą – treningu jednoosobowego jest… odbijanie piłek o ścianę. Trening ze ścianką wcale nie jest czymś niespotykanym, wręcz przeciwnie. Dzięki temu możemy osiągnąć pewną ciągłość odbić, stale poprawiać ułożenie nadgarstka i trenować ruch całej ręki.

Jak szukać partnerów do gry?

Nie zawsze naszą pasję do tenisa podzielają znajomi. Co zrobić gdy brakuje nam sparingpartnera? Jedna z opcji padła już wyżej – można ich znaleźć na kortach np. podczas treningów grupowych. Bardzo popularne jest także szukanie partnerów do gry w sieci. Na dedykowanych tenisowi portalach można znaleźć wyszukiwarki zawodników, które pozwalają znaleźć osoby do wspólnej gry w tenisa.