Menu

Ile kosztuje gra w tenisa?

Ile kosztuje gra w tenisa?

Tenis nie jest sportem najtańszym. Wiele osób obawia się rozpocząć zabawę z tenisem właśnie przez koszty. Narosło jednak wiele mitów wokół trenowania tenisa i cen za wynajem kortu, trenera czy kupno odpowiedniego sprzętu. Sprawdźmy więc o jakich stawkach tak naprawdę mowa.

Koszt gry w tenisa

Rakieta tenisowa

Bez rakiety nie da się grać w tenisa – to oczywiste. Jednak wiele klubów tenisowych ma także wypożyczalnie sprzętu, a więc na początku koszt rakiety nie jest wcale wydatkiem najpotrzebniejszym. Wypożyczenie rakiety na trening to kwestia ok. 10zł/h.

Jeśli zdecydujemy się na zakup własnego sprzętu będziemy mieli do dyspozycji spory przekrój cenowy. Niedrogie a solidne modele kupimy nawet za ok. 100 złotych. Ceny profesjonalnych rakiet to wydatek rzędu kilkuset złotych. Oczywiście rakieta z czasem może wymagać zmiany naciągu, warto też pamiętać o owijkach – to koszt kilkudziesięciu złotych w zależności od marki i rodzaju.

Wynajem kortu

W tym przypadku na cenę składa się kilka czynników. Inne stawki obowiązują w sezonie letnim i zimowym (w przypadku kortów całorocznych), ważny jest również dzień i godzina. Zazwyczaj tańsze są terminy w sezonie letnim, w godzinach wcześniejszych od poniedziałku do piątku. W weekendy oraz popołudniami i wieczorem koszt godziny na korcie może być wyższy.

Przykładowe ceny wynajmu kortu (1 godzina)

Od poniedziałku do piątku:

  • Godziny poranno-popołudniowe: od 15 do 60 zł

  • Godziny popołudniowo-wieczorne: od 25 do 70 zł

W weekendy:

  • Godziny poranno-popołudniowe: od 25 do 85 zł

  • Godziny popołudniowo-wieczorne: od 25 do 95 zł

Ceny różnią się od siebie w zależności od miasta, jakości kompleksu czy po prostu ilości zawodników, którzy korzystają z danego ośrodka. Bardzo łatwo jednak uzyskać zniżki i rabaty na wynajem kortu tenisowego. Decydując się na zakup karnetu (np. 10-godzinnego) możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych w stosunku do analogicznego wykupienia 10 godzin gry pojedynczo. W wielu miejscach respektowane są również karty benefitowe, takie jak Multisport, które także pozwalają uzyskać rabaty.

Lekcja tenisa ziemnego

Koszt lekcji tenisa ziemnego z instruktorem – podobnie jak w przypadku wynajmu kortu – jest mocno zróżnicowany. Nauka w renomowanych klubach tenisowych, u najlepszych specjalistów może być drogą zabawą. Jednak dobrzy trenerzy pracują też w mniejszych ośrodkach i szkółkach. Podobnie jak w przypadku kortów, a także jak w przypadku nauki innych dyscyplin sportowych, opłaca się pakietowy wykup lekcji. Wówczas możemy liczyć na niższą cenę.

W przypadku pojedynczej lekcji tenisa można mówić o cenie wynoszącej kilkadziesiąt złotych. Różnice w stawce poszczególnych instruktorów mogą być jednak spore. Średnio ceny wahają się od 40-50 złotych, do blisko 100 zł za godzinę pojedynczego treningu. Mniej zapłacimy za udział w zajęciach grupowych, które również są bardzo ciekawą opcją.