Menu

Trening tenisa dla najmłodszych

Trening tenisa dla najmłodszych

Tenis jest sportem, który uprawiać można od wczesnego wieku. Ważne jest jednak odpowiednie pokierowanie młodymi adeptami tenisa ziemnego. Dlatego warto wiedzieć jak powinien wyglądać trening tenisisty we wczesnym etapie jego rozwoju.

Tenis dla najmłodszych

W jakim wieku zacząć?

Dzieci mogą rozpocząć treningi tenisa już w wieku wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym. Im wcześniej zacznie się przygoda z tenisem – tym lepsze mogą być efekty. Przede wszystkim dlatego, że młodego człowieka łatwiej jest nauczyć „dobrych wzorców” we wczesnym wieku. Wtedy technika uderzenia czy sposób poruszania się po korcie będą naturalne i wypływać będą z wczesnego zaszczepienia podstaw.

Tenis dobrze wpływa też na ogólny rozwój fizyczny i nie jest skierowany na rozwijanie tylko jednej umiejętności. Poza kondycją i wytrzymałością w tenisie można zapanować nad koordynacją ruchową, czy zadbać równomiernie o różne partie mięśniowe. Dla młodego, dopiero kształtującego się organizmu, to bardzo dobre rozwiązanie.

Gdzie trenować?

Dla młodych zawodników wskazane będą ćwiczenia pod okiem wykfalifikowanych trenerów. To oni będą potrafili zwrócić uwagę na mankamenty w grze, a także wydobyć naturalne umiejętności przejawiane przez dane dziecko. Warto wybrać więc sprawdzony klub lub szkółkę tenisową.

Rosnącą popularnością cieszą się tzw. przedszkola tenisowe dla najmłodszych. Tam dzieci uczą się podstawowych zasad, trenują ogólnorozwojowo i mają pierwszy kontakt z rakietą i piłką. Najczęściej taka nauka polega na przyswajaniu tenisa za pomocą gier i zabaw ruchowych. Najmłodsi nie grają na pełnowymiarowych kortach, stosują też krótsze rakiety.

W kolejnych etapach nauki stopniowo przechodzi się do kortów nieco większych, zaczyna się treningi pierwszych wymian i naukę odbić. W tym momencie – jeśli dziecko nadal przejawia zainteresowanie dyscypliną – można pomyśleć o treningach indywidualnych, które skupią się już na doskonaleniu gry. Ten etap mogą osiągać dzieci około dziesięcioletnie.

Podstawy treningu dzieci

Na samym początku dzieci nie uczą się jeszcze gry na kortach pełnowymiarowych. Na to przychodzi czas później – o czym można przeczytać we wcześniejszym akapicie. W przypadku najmłodszych warto zatem stawiać na trening koordynacji ruchowej. To przydatne nie tylko w tenisie, ale w ogólnym rozwoju dziecka.

Warto też pamiętać o doborze odpowiedniego sprzętu dla dziecka. Może to być niedroga rakieta – ważne by była ona dostosowana do wieku. „Dorosłe” rakiety tenisowe będą zwyczajnie zbyt duże i zbyt ciężkie. Gra nimi nie tylko nie sprawi przyjemności, ale może zniechęcić dziecko do dalszego treningu tenisa.

Na początku warto zwracać uwagę na podstawy i nie namawiać od razu dziecka do gry z przeciwnikiem. Trening odbijania bez siatki, zabawy ruchowe z piłką – one nauczą pewnych schematów. By przejść do regularnych gierek powinniśmy wiedzieć, że dziecko jest na to gotowe. Zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Tenis to bowiem także nauka zachowań – takich jak radzenie sobie z porażką i współzawodnictwo na zasadach fair play.