Menu

Tenis – podstawy gry

Podstawowe zasady tenisa ziemnego

Tenis ziemny to gra w której dwóch zawodników (w deblu czterech) rywalizuje ze sobą, stojąc każdy na swoim polu po dwóch stronach siatki. Celem jest oczywiście zdobycie większej liczby punktów, które zapewnią zwycięstwo w meczu. Punktacja w tenisie ziemnym nie jest jednak tak oczywista jak w innych sportach. I od niej warto zacząć.

Jak liczyć punkty w tenisie

Punktacja w tenisie

Wiele osób zwraca uwagę na to, że punktacja w tenisie mocno odbiega od innych dyscyplin sportu. Zawodnik by wygrać gema zdobyła kolejne „małe” punkty za wygraną piłkę. Punktacja to kolejno 15 -> 30 -> 40 -> punkt. W przypadku wyniku 40-40 gra się na przewagę dwóch piłek. By wygrać seta trzeba zgromadzić 6 „dużych” punktów (gemów). Jednak pamiętać trzeba ponownie o dwóch punktach przewagi. Najczęściej przy stanie 6-6 grany jest tie-break. Jednak i tu są odstępstwa od normy. Punktacja w tenisie może wydawać się skomplikowana ale szczegółowe wytłumaczenie punktacji w tenisie pozwoli zrozumieć reguły dość szybko.

Nadal jednak pozostaje pytanie – dlaczego liczymy w tak dziwny sposób? Odpowiedź z jednej strony jest naprawdę bardzo logiczna, a z drugiej wciąż w niej pozostaje kilka niejasności. Chodzi bowiem o zegar. Na klasycznej tarczy zegara swoje punkty liczyli zawodnicy w XIX wieku. Pierwszy punkt to wskazówka na kwadransie (15), drugi to kolejny kwadrans (30). No i tu dochodzimy do pewnego braku logiki, bo naturalnie kolejny punkt powinien przesuwać wskazówkę na 45, a nie jak mamy w punktacji 40. Tu jednak przywołuje się zasadę wyniku 40-40 i ewentualnej przewagi (advantage), którą trzeba zaznaczyć powyżej 40 ale nie zakreślając do „pełnej godziny”. Dlaczego jednak nie ustawiano zegarowej punktacji na 45 z przesunięciem przewagi np. do 50 lub 55? To już umowna kwestia, która po prostu przeszła do współczesnego tenisa.

Najważniejsze zasady

Mecz tenisowy zazwyczaj rozgrywany jest do dwóch wygranych setów. Wyjątek stanowią pojedynki mężczyzn w turniejach Wielkiego Szlema oraz w Pucharze Davisa, gdzie rozgrywka toczy się do trzech wygranych setów.

W grze obowiązuje zmiana serwującego w kolejnych gemach. O tym kto rozpocznie mecz decyduje losowanie. W nim zawodnik ma do wyboru stronę kortu na której zacznie mecz lub podjęcie decyzji o tym, kto pierwszy będzie serwował. Przy każdym punkcie zawodnik może podjąć dwie próby serwisu – jeśli popełni dwa błędy, to punkt zdobywa rywal.

Przykładowo: zawodnik serwujący na początku gry popełnia podwójny błąd serwisowy – wynik 0:15 na korzyść jego rywala. Nadal serwuje ten sam zawodnik, aż do zakończenia gema.

W normalnym gemie zawodnik serwujący powinien posyłać piłkę zza własnej linii końcowej, stojąc między linią boczną a środkową (równoległą do bocznej) i uderzając piłkę po przekątnej w pole przeciwnika. Pierwsze odbicie piłki od kortu powinno nastąpić między siatką a linią środkową (równoległą do siatki) na polu rywala. Przyjmuje się zasadę, że pierwszy serwis oddaje się z prawej strony kortu, kolejny z lewej. I tak na przemian.

Błędem serwisowym będzie zagranie w siatkę, element konstrukcji siatki czy poza określone pole punktowe. Pamiętać trzeba, że linia należy do pola i trafienie w nią nie jest błędem.

Po udanym serwisie zawodnicy przystępują do wymiany. Punkt zdobywamy gdy: piłka odbije się więcej niż raz na polu punktowym rywala, piłka odbije się na polu punktowym rywala i ten nie odegra jej w nasze pole. Błędami jest nieprzebicie piłki w pole punktowe, zagranie w siatkę gdy spada ona po naszej stronie, zagranie piłki w aut, podwójne odbicie.

To jedynie uproszczone i podstawowe reguły gry – warto jednak poznać kompletne zasady gry w tenisa.

Formy gry

W tenisie ziemnym występują cztery podstawowe formy rozgrywki:

  • Singiel mężczyzn – rywalizacja na korcie dwóch zawodników płci męskiej

  • Singiel kobiet – rywalizacja na korcie dwóch zawodników płci żeńskiej

  • Debel – gra parowa (podwójna) mężczyzn lub kobiet

  • Mikst – gra parowa, mieszana gdzie w jednej drużynie gra kobieta i mężczyzna